Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Günlük hayatta bir çok alanda boyalarla karşılaşır ve birçok kez bir talihsizlik sonucu bu boyalar elbiselerimize veya halılarımıza dökülür. Boyaların içinde lekesi en zor çıkan boya lekesi yağlı boya lekesidir. Yağlı boya lekeri için en çok kullanılan yöntem halı veya giysi üzerindeki boya fazla yayılmadan alınarak o bölgeyi sıvı bulaşık deterjanı ile temizlemektir. Ancak birçok kez bu yolla çıkmayan yağlı boya lekeleri başa dert olur.

yagli-boya-lekesi-nasil-cikar

Ben burada ekstra iki yöntem ile yağlı boyaları nasıl temizleyeceğinizi göstereceğim. Birincisi; pamuklu, keten ya da yünlü kumaşlardaki yağlı boya lekesinin üzerine bol miktarda pudra ekiniz. Daha sonra eterli ya da asetonlu alkolle silin. Soğuk suyla temizleyin.Kurumuş lekede ise üzerinde 15 dk kadar amonyak beklettikten sonra aynı işlemi yapınız.
İkinci yol ise;  sentetik tiner ile ıslattığımız bir bez ile lekeyi birkaç defa silip soğuk suyla yıkıyoruz..

Bu yöntemlerden uygulayıpda başarılı olanları veya sizin deneyipte başarılı olduğuna inandığınız leke çıkarma yöntemlerini yorum olarak yazarak herkesin bunlardan yararlanmasını sağlayabilirsiniz..

Be the first to leave a comment. Don’t be shy.

Tartışmaya Katıl

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>